herbbiskupaDEKRET

Drohiczyn, 20. 02. 2015 r. L. 0163/2015

O ustanowieniu warunków i miejsc potrzebnych dla zyskania daru Odpustów
w ciągu Roku Życia Konsekrowanego w Diecezji Drohiczyńskiej.

Na prośbę prefekta Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego kard. Joao Brąz de Aviz Penitencjaria Apostolska w dniu 23 listopada 2014 r. ogłosiła odpusty udzielone przez Ojca Świętego Franciszka członkom instytutów życia konsekrowanego oraz innym wiernym z okazji rozpoczętego 30 listopada 2014 r. Roku Życia Konsekrowanego.

Jest to odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, Komunia św. i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), który można ofiarować za zmarłych w czyśćcu aż do 2 lutego 2016 r., tj do zakończenia Roku Życia Konsekrowanego.
Ustanawiam, iż taki odpust można uzyskać na terenie Diecezji Drohiczyńskiej, gdy bierze się udział w dniach poświęconych życiu konsekrowanemu oraz w uroczystościach diecezjalnych organizowanych z racji Roku Życia Konsekrowanego.
Następną możliwością jest pobożne nawiedzenie następujących kościołów znajdujących się na terenie naszej Diecezji: katedry, Bazylik Mniejszych w Bielsku Podlaskim, Węgrowie i Prostyni, kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach, kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce, kościoła Panien Benedyktynek w Drohiczynie, kościoła Ojców Kapucynów w Serpelicach oraz kościoła pw. św. Jana Bosko w Sokołowie Podlaskim. Należy tam publicznie odmówić Liturgię Godzin lub przynajmniej przez odpowiedni okres czasu „oddać się pobożnym rozważaniom”, które powinny być zakończone Modlitwą Pańską, wyznaniem wiary oraz modlitwą do Matki Bożej.

Wszystkim nawiedzającym wspomniane miejsca - z serca udzielam Bożego błogosławieństwa:


+ Tadeusz Pikus Biskup Drohiczyński